Ολυμπιακός Βόλου- Καλλιθέα 1-0

Παίζοντας πολύ ωραίο και δημιουργικό ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε σήμερα στο φιλικό παιχνίδι την Καλλιθέα με σκορ 1-0, το οποίο όμως θα μπορούσε να το είχε διευρύνει, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός.

Μαχητικοί, οργανωμένοι και αποφασισμένοι οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης τις διαθέσεις τους.

Στο 19ο λεπτό σημειώθηκε το πρώτο και μοναδικό γκολ όταν ο Σέττος στην περιοχή διεκδίκησε την μπάλα με αμυντικό της Καλλιθέας να τον μαρκάρει. Ο ερυθρόλευκος επιθετικός ζήτησε πέναλτι, κάτι που δεν έδωσε ο διαιτητής του αγώνα. Ωστόσο ο Βαρούχας βρήκε την ευκαιρία, πήρε την μπάλα και σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας, σούταρε εύστοχα, ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο αυτές δεν μπόρεσαν να μετουσιωθούν σε γκολ.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.

Στο 44ο λεπτό ο Βασίλιεβιτς έκλεψε την μπάλα από το ύψος του κέντρου και με ατομική προσπάθεια έφτασε κοντά στον τερματοφύλακα της Καλλιθέας, όπου επιχείρησε ψιλοκρεμαστό σουτ, το οποίο πέρασε πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μέμος δοκίμασε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον αντίπαλο goalkeeper, ο οποίος απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη του αγώνα ο ρυθμός έπεσε, καθώς έγιναν και αρκετές αλλαγές. Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το σκορ, νικώντας έστω και φιλικά την ομάδα της Καλλιθέας, που θα αγωνίζεται στην Football league.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός Βόλου: Καραγκιολίδης (46′ Κούτσικος), Γελαδάρης (84′ Αγγελής), Καραμπάς (89′ Πατσής), Νόνης (90′ Χατζόγλου), Παπαϊωάννου, Λούγκος (62′ Δ. Κόκας), Βασίλιεβιτς (46′ Τόσκας), Καράμπελας (46′ Θέος), Σέττος (46′ Σεχολάρι), Μέμος (46′ Ευθυμιάδης), Βαρούχας (58′ Α. Κόκας).

Καλλιθέα: Κουτογλίδης, Σενάι, Ζεζάι, Καντέ, Κερασίδης (32′ Πάμπλο), Λίπι, Μάκο (37′ Μίγγος), Σμυρλής, Συριόπουλος, Ταμπάκης (40′ Σόκο), Χοτζάλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Γαρδικιώτης, Γκέτσι, Κατσικάς, Κυριζάκης, Τσουρούκης, Σχίζας, Οικονόμου, Γκέζος, Μπιμάι, Βασιλείου, Ράιαν, Κορωνάκης.