Ολυμπιακός Βόλου –Πηλέας 6-1

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου αυτή τη φορά στο ΕΑΚ κόντρα στον Πηλέα. Το σκορ του αγώνα ήταν 6-1, με τους ερυθρόλευκους να δίνουν νέο ραντεβού την Κυριακή 20 Αυγούστου, στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στις 6 το απόγευμα, όπου και θα αντιμετωπίσουν σε νέο φιλικό παιχνίδι την ομάδα του Βελουχίου, που θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους σημειώθηκε στο 5ο μόλις λεπτό όταν η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου κέρδισε πέναλτι και ο Λούγκος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κούτσικο, ο οποίος ελλείψει τερματοφύλακα από τον Πηλέα, κάθισε κάτω από τα «αντίπαλα» goalpost.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 15ο λεπτό από τον Πηλέα, με τον Δημόπουλο να κερδίζει το πέναλτι και τον Παπαπορφυρίου να ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι.

Στο 21′ ο Ολυμπιακός κέρδισε δεύτερο πέναλτι όταν ο Καρβούνης ανετράπη στην περιοχή του Πηλέα. Ο Μέμος ήταν αυτός που εκτέλεσε το πέναλτι και έγραψε το 1-1.

Ακολούθησαν τα τέρματα του Γελαδάρη στο 23ο λεπτό, παίκτης ο οποίος δοκιμάζεται από την τεχνική ηγεσία της ομάδας και του Αλαμάνη στο 34ο λεπτό.

Στην επανάληψη του αγώνα, ο Ολυμπιακός Βόλου συνέχισε την ευστοχία του, με τον Θέο να πετυχαίνει το 4ο γκολ στο 57ο λεπτό και το 5ο γκολ στο 67ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό με αυτογκολ του Δεδούση.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός Βόλου: Α’ Ημίχρονο:  Καραγκιολίδης, Γελαδάρης (29′ Φραγκογιάννης), Αγγελής, Πατσής (29′ Ζάχος), Παπαϊωάννου, Λούγκος, Δ. Κόκας, Καρβούνης, Μένος, Αλαμάνης, Σέττος.

Β’ Ημίχρονο:  Καραγκιολίδης (67′ Κωνσταντίνου), Καραμπάς, Α. Κόκας, Κραγιόπουλος, Νόνης, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Βαρούχας (83′ Πολυχρονιάδης), Ευθυμιάδης, Θέος, Σεχολάρι.

Πηλέας: Κούτσικος, Χιούσι, Σιαμέτης, Αντζούρης (55′ Αλβανόπουλος), Βαρσαμάς (73′ Λαντί), Δεδούσης (88′ Αναστασόπουλος), Παπαπορφυρίου (61′ Μπάτης), Τσελεπίδης (50′ Μπατσικώστας, 78′ Τσακίρης), Θάνος (85′ Κωνσταντέλος), Μαγγιώρος (52′ Καμπέρης), Δημόπουλος (70′ Ζανής).