ΑΠΟΚ “Το Βελούχι”- Ολυμπιακός Βόλου 1-0

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας να πάρει τη νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου, που υπέπεσε σε ήττα από τον ΑΠΟΚ “Το Βελούχι”.

Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν στο Καρπενήσι, καθώς αγωνίστηκαν σε συνθετικό χλοοτάπητα, παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν να βγάλουν καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το καλό πρόσωπο που είχαν δείξει στα φιλικά παιχνίδια.

Αν και ο Ολυμπιακός Βόλου ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι μετά το 20ο λεπτό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε σε γκολ. Αυτή η πτυχή του παιχνιδιού του στέρησε την νίκη, καθώς ο ΑΠΟΚ “Το Βελούχι” βρήκε την ευκαιρία στην επανάληψη  και ειδικότερα στο 59ο λεπτό να σκοράρει με γκολ του Γιαουπλάρι.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έπειτα από το γκολ δεν μπόρεσε να βρει τον εαυτό του και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νικητή τον ΑΠΟΚ.

Την επόμενη Κυριακή 8 Οκτωβρίου στις 16:00 οι ερυθρόλευκοι υποδέχονται στο Πανθεσσαλικό Στάδιο τον Διγενή Νεοχωρίου για τη 2η αγωνιστική.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΚ “Το Βελούχι” : Λαμπρόπουλος, Χάλλης, Παχής, Ζαραβέλης, Σιάτρας, Γιαουπλάρι (91′ Ντουφεκιάς), Γενιτσαρόπουλος, Κατσαδούρος, Κακκαβάς (70′ Γ. Λάππας), Μπακαλίδης (82′ λ.τρ. Βαρουτσής), Ν. Λάππας.
Ολυμπιακός Βόλου: Κούτσικος, Καραμπάς, Α. Κόκας (86′ Γελαδάρης), Κραγιόπουλος, Τόσκας, Νόνης (63′ Ευθυμιάδης), Βασίλιεβιτς, Βαρούχας (82′ Καράμπελας), Σεχολάρι, Θέος, Σέττος (70′ Μέμος).