Νικηφόρο το πρώτο “φιλικό τεστ” για τον Ολυμπιακό Βόλου

Νικηφόρο ήταν το πρώτο “φιλικό τεστ” για τον Ολυμπιακό Βόλου καθώς επικράτησε με σκορ 3-4 του Διαγόρα Στεφανοβικείου.

Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ στο 5’ με τον Κέρι μετά από ασίστ του Ντα Κάμπο. Στο 14′ ο Αργεντίνος εκμεταλλεύτηκε λανθασμένη απομάκρυνση της αντίπαλης άμυνας και έκλεψε την μπάλα κάνοντας το σουτ και διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα μας.

Στο 29′ ο Διαγόρας μείωσε σε 1-2 όταν μετά από φάουλ του Κουβελά, η μπάλα χτύπησε στο τείχος, άλλαξε πορεία και ξεγέλασε τον Λαδά, καταλήγοντας στα δίχτυα. Στο 34’ ο Κέρι εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Ντα Κάμπο, αλλά έστειλε την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού. Στο 41′ ωστόσο και πάλι ο Κέρι με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του πορτιέρο του Διαγόρα κάνοντας και το 1-3. Στο 44’ ο Κυρίτσης έκανε το 2-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη του αγώνα στο 60’ ο Σιόβας έφερε το παιχνίδι στα ίσια ωστόσο στο 79′ ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Ριζογιάννη να το εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει έτσι και το τελικό 3-4.

Διαγόρας: Χάμος, Καραμπούζης Σπαθής, Γαλανόπουλος, Ζενούνης, Κυρίτσης Θ., Παπαγεωργίου, Κυρίτσης Γ., Κουβελάς, Σιόβας, Καραμανλής, Κουρούμαλος, Τανός, Παναγιωτόπουλος, Ματθαίου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ):  Λαδάς, Σκοπελίτης, Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Παπακώστας, Ριζογιάννης, Αγρόδημος, Κουτσιανικούλης, Κέρι, Ντα Κάμπο, Γιαννιτσάνης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ): Ξενοδόχοφ, Σκοπελίτης, Ριζογιάννης, Αγρόδημος, Θεοδώρου, Κόλα, Ρόκας, Ζιάκας, Μαρούδας, Παπαδημητρίου, Βασιλούδης (έγιναν αλλαγή οι: Κάβουρας, Μαστακούλης, Τσελεπίδης)