Ολυμπιακός Βόλου- Νίκη Βόλου 1-1

Ισόπαλο έληξε τελικά το φιλικό παιχνίδι μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και της Νίκης Βόλου με κάθε ομάδα να πετυχαίνει από ένα γκολ, σ’ ένα Πανθεσσαλικό που είχε το ιδιαίτερο χρώμα των φιλάθλων και των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, καθώς ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι ερυθρόλευκοι. Ωστόσο,  ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στην επανάληψη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό.

Ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε κόρνερ, ο Θέος δεν κατάφερε να νικήσει τον Τζήμα, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα, όμως εκεί ο Νόνης πήρε το ριμπάουντ και έβαλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Η ισοφάριση έγινε στο 61ο λεπτό. Ο Μέτσε μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και πάσαρε στον Γαρυφαλλόπουλο ο οποίος προσπάθησε να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα όμως ο Καραγκιολίδης επενέβη και έσωσε αρχικά την εστία του. Ωστόσο η μπάλα έφυγε προς τα αριστερά, όπου ο Ιορδανίδης επωφελήθηκε και κέρδισε τελικά τον Καραγκιολίδη.

Το 1-1 έμεινε μέχρι και τη λήξη του αγώνα αν και οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Το ξεχωριστό σ’ αυτή την φιλική αναμέτρηση είναι πως μετά από αρκετά χρόνια οι φίλαθλοι των δύο ομάδων είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν τις ομάδες τους, να τις χειροκροτήσουν χωρίς να συμβεί το παραμικρό. Το Πανθεσσαλικό γέμισε από τις φωνές όλων των φιλάθλων σ’ ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός Βόλου: Καραγκιολίδης, Γελαδάρης, Καραμπάς (66’ Δήμος Κόκας), Νόνης, Κραγιόπουλος, Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Θέος (79’ Μέμος), Ευθυμιάδης (88’ Αλαμάνης), Βαρούχας (46’ Σέττος), Σεχολάρι (71’ Λούγκος)

Νίκη Βόλου: Τζήμας, Γενιτσαρίδης (77’ Βουρδάκης), Δημολιός, Μωυσίδης, Βέργος, Μέτσε, Τσιανάκας (56’ Λάιος), Ιορδανίδης (83’ Σιώμος), Ματθαίου (46’ Γιαλαμίδης), Μπάιριτς (87’ Σφονδυλιάς), Γαρυφαλλόπουλος