Νίκη Βόλου- Ολυμπιακός Βόλου 1-1

Μπορεί ο Ολυμπιακός Βόλου να ήταν ανώτερος στο παιχνίδι με την Νίκη Βόλου, δεν μπόρεσε όμως να πάρει το τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό Βόλου μουδιασμένο και στο 4ο μόλις λεπτό η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Ντόλγκι με φάουλ που εκτέλεσε.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και στο 25ο λεπτό, μετά από άψογη συνεργασία του Βαρούχα με τον Θέο ήρθε η ισοφάριση. Συγκεκριμένα, ο Βασίλιεβιτς έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Βαρούχα κι εκείνος υποδειγματικά την έβγαλε στον αφύλακτο Θέο, που με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 1-1.

Στην επανάληψη του αγώνα, ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ανώτερος, είχε την κυριαρχία του παιχνιδιού και φάνηκε ότι ήθελε πολύ την νίκη.

Δημιούργησε ευκαιρίες για να πάρει το αποτέλεσμα με κυρίαρχη αυτή στο 57ο λεπτό όταν ο Βαρούχας με ταχύτητα πέρασε όλη την άμυνα της Νίκη, βγήκε τετ α τετ με τον Θεολόγη που με τα πόδια του έσωσε την ομάδα του, αποκρούοντας το σουτ του έμπειρου επιθετικού.

Στο ριμπάουντ ο Δήμος  Κόκας δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει κάτι.

Ο επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού Βόλου είναι την Κυριακή 19 Νοεμβρίου στις 15:00 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με αντίπαλο τον ΝΠΣ.

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς, Βέργος, Ντόλγκι, Μέτσε (93’ Βουρδάκης), Μπάιριτς (58’ Ιορδανίδης), Γιάκοβλεφ, Γαρυφαλλόπουλος (83’ Ματθαίου)

Ολυμπιακός Βόλου: Καραγκιολίδης, Καραμπάς, Ανδρέας Κόκας, Νόνης, Κραγιόπουλος, Τόσκας, Σκανδάλης (18’ λ. τρ. Σεχολάρι-58’ Καράμπελας), Δήμος Κόκας, Βασίλιεβιτς (70’ Ευθυμιάδης), Θέος (70’ Μέμος), Βαρούχας