“2 στα 2” στην Κοζάνη!

Νικηφόρα πέρασε και από την Κοζάνη ο Ολυμπιακός Βόλου κάνοντας το “2 στα 2”! Οι ερυθρόλευκοι με σκορ 1-3 κέρδισαν δίκαια κάνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο και με δύο τέρματα του Παπαδημητρίου και ένα του Βουκελάτου επιστρέφουν με τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης και την σκέψη πλέον να είναι στο εντός έδρας ντέρμπι με την Βέροια την Κυριακή 4 Απριλίου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League.

Οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Στέφανο Ξηροφώτο στον πάγκο ο οποίος ήταν τιμωρημένος μετά την κόκκινη κάρτα που του έδειξε ο διαιτητής στον πρώτο αγώνα με την Τρίγλια. Στον πάγκο κάθισε ο τεχνικός Διευθυντής της ομάδας Θωμάς Μακρής που ήταν σε διαρκή επικοινωνία με τον προπονητή της ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα με τον Ολυμπιακό Βόλου να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον “συνήθη ύποπτο”  Παπαδημητρίου και τον πολύ καλό, για ακόμα ένα παιχνίδι, Τσαγκαλίδη χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο γήπεδο ενώ σημαντική για τη νίκη ήταν και η έμπνευση του Στέφανου Ξηροφώτου να βάλει από νωρίς τον εξαιρετικό Βουκελάτο στο παιχνίδι στην θέση του Βασιλούδη.

Έτσι στο 50’ ο Βουκελάτος μετά από καταπληκτική προσπάθεια από τα αριστερά, σέντραρε με τον Παπαδημητρίου με εξαιρετικό πλασέ να κάνει το 0-1. Στο 60’ ο Βουκελάτος με άψογο σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-2. Η Κοζάνη μείωσε λίγο μετά με τον Τρομπούκη για να έρθει στο 75′ ο Παπαδημητρίου και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να κάνει και το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)
Βοηθοί: Δημόπουλος (Φλώρινας), Μάνασης (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

ΚΟΖΑΝΗ: Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης (69’ Ντούκα), Καραγιαννίδης, Ταΐρης, Λι (80’ Τσελεπής), Παπαδόπουλος (80’ Τσιάρας), Καρακατσάνης, Πάλλας, Βοριαζίδης (69’Φωλίνας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γραικός (89’ Χολέβας), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Αγρόδημος (46’ Παπακώστας), Κόλα, Τσαγκαλίδης, Σκοπελίτης (78’ Πατρώνης), Βασιλούδης (46’ Βουκελάτος), Παπαδημητρίου (84’ Τζούριτς)